Proč zvolit (nejen) letos pro svou letní dovolenou právě Bulharsko? Protože je to země, kde se bude líbit opravdu každému. Díky krátkému, dvouhodinovému letu a širokým písečným plážím s pozvolným vstupem do moře Bulharsko ocení hlavně rodiny s dětmi. Ale protože Bulharsko není jen moře a hotely, okouzlí i všechny ostatní. Čím? Především poměrně nedotčenou přírodou ve vnitrozemí, horami nebo pěknými kláštery. Navíc jsou tu všude k mání skvělé služby za příznivé ceny. Důvody, proč do Bulharska nejet, se tak hledají jako jehla v kupce sena.
Češi jezdili do Bulharska vždycky; koneckonců v socialistické éře to byla jedna z mála možností, jak se vyhřát u moře. Pro představu – s Čedokem na konci sedmdesátých let vyráželo na dovolenou do Bulharska čtvrt milionu Čechů. Vlakem, autokary i prvními charterovými lety. Na začátku devadesátých let se to zlomilo, protože po pádu železné opony se Češi vydali objevovat jiné destinace.
Někteří ale zůstali Bulharsku věrní. Kromě moře, přírodních krás a památek oceňovali i výborné služby za nižší ceny. A to Bulharsku zůstalo až dosud, i když se po pádu socialismu samozřejmě výrazně proměnilo – staré hotely se proměnily v nové, čtyř- nebo pětihvězdičkové, vedle nich vyrostla i řada nových. Někteří pamětníci si vybavují, že před rokem 1989 se u hotelů na Slunečním pobřeží daly sbírat houby – na to dnes můžete zapomenout. Zeleně sice ubylo, zato jsou současné kapacity ubytování a stravování na špičkové úrovni. A k zahození není ani klidná bezpečnostní situace.
Sluneční pobřeží, Zlaté písky nebo Primorsko
Bulharsko má dlouhé černomořské pobřeží, kterému vévodí kosmopolitní Varna a jižněji položený Burgas. Mezi nejznámější letoviska patří Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kde najdete spoustu velkých hotelových komplexů. Ale nebudete zklamaní, ani pokud dáváte přednost menším střediskům. I těch je tu hodně.
Češtinu nejčastěji uslyšíte v Primorsku, které je mezi tuzemskými turisty naprostá klasika. Kromě našinců sem jezdí i Poláci a Rusové. Lidé ze západní Evropy zase častěji volí Zlaté písky a Sluneční pobřeží. Mimochodem s češtinou si v Bulharsku docela slušně vystačíte. Bulhaři také příliš neovládají angličtinu, takže mnohem spíše vyloví nějaké to české slůvko. A nijak výjimečné nejsou ani česky psané letáky nebo jídelní lístky.
Co se týká bulharské kuchyně, je podobná té české, a co víc – jídla v restauracích nejsou nijak drahá. Ve srovnání s Českem je v Bulharsku dokonce o fous levněji. Obecně platí, že dovolená v Bulharsku vás vyjde levněji než třeba Itálie nebo Španělsko.
Pozor na krátkou sezónu
Kdybychom ale chtěli šťourat, nějakou chybu na Bulharsku přece jen objevíme – léto je tu poměrně krátké a koncem září už bývá zima. Jestli se tedy chcete v Bulharsku rozkoukat a užít si plážovou dovolenou, rozhodně vyrazte dřív.
Ale než si zabalíte a sednete do letadla, zastavte se v některé z více než 100 poboček Tourist Centra po celé republice – když výměnu peněz vyřešíte v Česku, ušetříte si starosti na místě a můžete si rovnou začít užívat bulharské pohostinnosti.