Chystáte se strávit velikonoční svátky v některé z evropských zemí? Dáme vám pár tipů, na co se těšit a na co se připravit.
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Věřící si připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nevěřící zase slaví příchod jara. Velikonoční zvyklosti se v zahraničních zemích liší. Zatímco nám, Čechům, se může zdát přehnaná stará anglická tradice, kdy ženy přivazují muže k židlím a za jejich propuštění požadují „výkupné“, cizinci zase kroutí hlavami nad naším „vyšleháním“ žen pomlázkou. Co můžete čekat na svých velikonočních cestách po Evropě?
Polsko: bohaté hostiny a otevřené kostely
V Polsku tvoří 89 % obyvatel katolíci. Pro místní věřící jsou tak Velikonoce důležitými svátky, jejichž centrem je kostel. Zdejší zvyky jsou podobné jako ty naše, včetně vyšlehání pomlázkou a malování kraslic, na Velikonoční pondělí se dívky a ženy také polévají vodou. V Polsku si užijete velikonoční hostiny s typickými svátečními pokrmy. Na velikonoční trhy a další pouliční zábavu mějte u sebe polské zloté. Hotovost se bude hodit.
Anglie: čokoládová vajíčka, klobouky a závody kačenek
Ve Velké Británii jsou Velikonoce především symbolem zábavy. Největší tradicí je hledání čokoládových vajíček v zahradě, tzv. hon na vajíčka. Oblíbený je také závod gumových kačenek v řece, který bývá spojen s charitou. Podle křesťanské tradice jsou Velikonoce také časem pro nový oděv, děti v anglických školách a školkách nosí tzv. Easter Bonnet, tedy velikonoční klobouk. Tamním svátkům předchází masopustní úterý, které je palačinkovým dnem. Velký pátek a Velikonoční pondělí jsou zde rovněž státními svátky a dny volna, čekejte proto všudypřítomné radovánky, ale zavřené obchody a služby.
Německo: pozor na létající kraslice
Němci spojují velikonoční svátky nejen s malováním kraslic, ale také se sportovními aktivitami. Vajíčka tak hrají prim v různých soutěžních zápoleních, jako je jejich přenášení, házení do výšky, koulení nebo rozbíjení. Zajímavou tradicí pak je přehazování malovaných vajíček přes střechu domu, které má ochránit dům před bleskem. Na Velikonoce mají zavřeno nejen supermarkety, nákupní galerie, ale i další služby. Na Velký pátek tak nevyrazíte ani na diskotéku nebo do baru. Za návštěvu však stojí vyhlášené berlínské velikonoční trhy.
Itálie: karneval a ťukání vajíčky
Máte-li v plánu se na Velikonoce trochu ohřát ve slunné Itálii, těšte se na karnevaly, masky, průvody a různé maškarády. Mezi italské tradice patří pikniky v přírodě, na Velikonoční pondělí pak Italové rádi piknikují u moře. Důležitým prvkem italských „Pasqua“ je stejně jako u nás vajíčko. Nejen děti se baví velikonoční hrou, při níž si navzájem ťukají vajíčky. Italové jsou známí svou oblibou v siestách, většina míst má o Velikonocích zavřeno.
Eura, polské zloté nebo britské libry si můžete před svou cestou vyměnit s výhodným kurzem v jedné z poboček Tourist Centra.