Proč vyzkoušet skialpy? Protože vám umožní pořádně si užít zimu na horách, a to i mimo lyžařská střediska. Díky skialpům si totiž můžete prošlapat vlastní stopu volným terénem. Nejde přitom o žádnou nebezpečnou zábavu, přestože v Česku si to pořád ještě mnoho lidí myslí. Naopak – skialpinismus je v podstatě vandr s lyžemi nahoru a dolů po zasněžených kopcích, kde vás nebudou rušit davy lyžařů, kde se nebudete tísnit ve frontách u lanovek a při němž objevíte spoustu krásných míst.
Co k tomu potřebujete?
Boty. Mohou připomínat klasické přezkáče, ale rozdíly tu přece jen jsou. Především jsou lehčí, mají méně přezek a vzadu je páčka, pomocí které zajistíte boty při sjezdu.
Lyže. Skialpové lyže jsou lehčí než normální sjezdařské a jsou přizpůsobené na uchycení stoupacích, tzv. tuleních pásů. Jejich vázání umožňuje nastavit polohu pro sjezd s pevnou patou a pro chůzi s volnou patou.
Doplňky. Klíčové jsou samozřejmě i tulení pásy, helma, lyžařské brýle a hole. Ideální jsou teleskopické hole – nejenže se dobře přepravují, ale navíc se dají zkrátit při strmém výstupu nebo sjezdu a na rovině naopak prodloužit pro pořádnou oporu. Hole, u nichž se dá upravit délka, se vyplatí také při dlouhých traverzech, kdy potřebujete horní hůl zkrátit a dolní prodloužit, abyste měli ruce stále ve stejné výšce.
Lavinový set. Nezbytný set zahrnuje lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu. Vybavení pro laviny jsou běžné skialpinistické pomůcky – berte je s sebou, i když zrovna nevyrážíte do vyhlášených lavinových oblastí.
Kolik to stojí?
Celé vybavení vás vyjde na zhruba 30 000 korun, takže dokud vás skialpy opravdu nechytí, nejdříve si vše jen půjčte. Možností je mnoho – můžete využít třeba pobočky Hudy Sport či Rock Point po celé republice a další půjčovny jsou přímo na horách (nabízí se např. skialpové centrum Dolní Morava, Intersport v krkonošské Peci pod Sněžkou, Skialp nad Hrobem v Krušných horách, Ovčárna v Jeseníkách nebo ostravický Rumasport v Beskydech).
Čemu věnovat největší pozornost?
Rozhodně botám. Mějte na paměti, že během skialpové túry nachodíte a najezdíte i desítky kilometrů, a nohy tak musí mít své pohodlí.
Kde se dá „skialpovat“?
Beskydy. Na webu www.trasy-skialp-beskydy.cz najdete pět tras od 5 až po 16 kilometrů.
Dolní Morava. Zdejší skialpinistické trasy se vinou kousek od lyžařského areálu – v něm si můžete půjčit i výbavu. Jedním z nástupných bodů je spodní stanice sedačkové lanovky U Slona.
Krušné hory. Ve Skialpu nad Hrobem na Bouřňáku začněte na výukové trase Stará, kde se na osmi velkoplošných cedulích naučíte základy skialpinismu a dozvíte se, jak se pohybovat na horách. Pak už můžete vyrazit na další tratě, které se proplétají okolím lyžařského areálu na Bouřňáku. Informace jsou na www.skialpnadhrobem.cz.
Krkonoše. I tady jsou skialpinistické stezky. Hned čtyři najdete v okolí Špindlerova Mlýna, další jsou okolo Pece pod Sněžkou nebo Rokytnice nad Jizerou. Více informací najdete na www.krnap.cz/popis-tras.