I když je letos v tomto období občas stále nezvykle teplo, je čím dále jasnější, že na koupání v moři a opalování už to v našem podnebném pásu prostě není. Ovšem pokud by vám to opravdu chybělo, vyražte do Egypta. Návštěva téhle africké země je optimální právě v období mezi říjnem a dubnem.
Subtropické pásmo severní Afriky se vyznačuje mimo jiné velmi teplým létem a mírnou zimou. A tak průměrné denní teploty dosahují například v Káhiře 24 stupňů Celsia a Rudé moře vám poskytne krásných přibližně 23 stupňů. Co si přát víc?
Omezení? Jen kvůli klima summitu
Průzkum webu českého Ministerstva zahraničí nám ukáže, že se není třeba bát ani žádných omezení. Egyptská nejvyšší komise pro řízení epidemiologických opatření totiž už v polovině letošního června s okamžitou platností zrušila všechna omezující a ochranná opatření související s epidemií onemocnění covid-19. Není tedy nutné ani předložit certifikát o očkování, ani absolvovat test.
Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou některá omezení kvůli klimatickému summitu COP 27, který začal 6. listopadu a potrvá až do pátku 18. Událost se koná v letovisku Sharm el-Sheikh. Mimo jiné to znamená, že vstup do kongresového centra a jeho blízkého okolí (tzv. „Blue Zone“) bude umožněn pouze registrovaným delegátům zasedání. Stejně tak vyhrazený vstup bude do blízké „Green Zone“, která je určena pro zástupce neziskového sektoru, akademické pracovníky či další doprovod delegátů. Ministerstvo proto doporučuje listopadovou dovolenou v letovisku Sharm el-Sheikh odložit.
Koruny v Egyptě nevyměníte
Zaměřme se teď na několik praktických informací. V Egyptě se platí egyptskou librou, její kurz je aktuálně zhruba 1 česká koruna. Ale pozor, tamní směnárny české koruny nepřijímají, egyptské libry získáte pouze za eura, popř. americké dolary. Směnit peníze lze v bankách či ve většině hotelů, ve městech se dá najít i oficiální směnárna. Pokud jde o nejvýhodnější kurz, ve většině případů ho nabízí banky.
Vyměnit si koruny za eura, popř. dolary, pochopitelně můžete v ČR, na všech pobočkách Tourist Centra se o vás rádi postaráme. Určitě budete s našimi službami spokojeni, jsme totiž férová směnárna.
Pokud jde o ceny zboží a služeb, pak stejně jako kdekoli jinde i v Egyptě platí, že v centrech turistického ruchu, v letoviscích nebo u památek budou vyšší než v supermarketech. A také že domácí produkty koupíte levněji než ty zahraniční. V supermarketech, letoviscích apod. bude nejspíš možné platit kartou, narozdíl od trhů či turistických atrakcí.
Základem je bakšiš
Spropitné neboli bakšiš je v Egyptě velmi důležitý pojem. Tamní pracovníci ho od vás budou vyžadovat za většinu nabízených služeb, a to mnohdy včetně těch, o které jste nestáli. Když zaplatit odmítnete, téměř jistě se to projeví v kvalitě služeb a také přístupu personálu. Podle webů specializujících se na Egypt se spropitné obvykle pohybuje kolem 1 egyptské libry, v restauraci pak by mělo dosahovat asi deset procent vaší objednávky.
Nezapomeňte, že v arabských zemích, a tím pádem i v Egyptě, je naprosto běžné smlouvání o cenu. Při tom se vám vyplatí trpělivost. Obchodníci totiž počítají s tím, že k tomuhle procesu dojde, takže cenu zpočátku významně nadsadí. A pozor, odmítnout smlouvání si může obchodník vyložit dokonce jako urážku. Takže pokud se do toho pouštět nechcete, lepší bude využívat obchody s pevně danou cenou.
-
Kolik zaplatíte za jídlo
Máme pro vás dobrou zprávu. V Egyptě nebudete muset při placení za jídlo sahat příliš hluboko do kapsy. Podle portálu Numbeo.com jsou totiž tamní ceny velmi podobné těm u nás. Takže například za tříchodové jídlo pro dvě osoby ve středně drahé restauraci zaplatíte přibližně 400 egyptských liber, kapučíno vás vyjde na 35, místní pivo taktéž a třeba litr mléka v obchodě stojí 18 liber, půlkilový chleba 11 liber a kilo hovězího asi 180.