Velikonoce ve Španělsku: Zažijte nezapomenutelné

Chystáte se využít prodlouženého velikonočního víkendu a vyrazit za cestovatelskými zážitky za hranice naší země? Naším tipem je Španělsko, kde si užijete nejen víkend, ale dokonce celý týden plný pompézních oslav a tradic.

Barevné oslavy víry a kultury

Velikonoce, oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jsou v katolickém Španělsku hlavním a nejvýznamnějším náboženským svátkem v roce. Španělé je velmi prožívají a neomezují se pouze na velikonoční víkend, ale slaví celý týden, proto se jim říká „Semana Santa“ (Svatý týden). Oslavy se vyznačují nejen hlubokou vírou, ale také bohatými tradicemi a až dramatickými procesími, které každoročně přitahují zraky zvědavých turistů z celého světa.

Karneval končí pohřbem sardinky

Samotným oslavám Velikonoc předchází karnevalový únor (podobně jako u nás masopust), který je plný hudby, tance, barev a neřízené zábavy. Místní volí také krále a královnu karnevalu. Období končí karnevalovým úterým před Popeleční středou, které se nese ve znamení pohřbívání sardinky. Ano, čtete správně, pohřbívání sardinky je skutečně velkou obřadní událostí, která značí ukončení zimy a začátek postního období před Velikonocemi, podobně jako v některých místech naší země pochování basy. 

Během průvodu při „Entierro de la Sardina“ účastníci nosí smuteční oblečení nebo masky a provádějí fiktivní pohřební obřady pro sardinku, dámy v průvodu (neboli „plačky“) předvádějí vskutku uvěřitelné herecké výkony! Pohřbívání sardinky (její atrapy v nadživotní velikosti) je tedy kulturně bohatou událostí, která spojuje historické tradice s náboženskými a společenskými hodnotami. Nejvíce se tato tradice drží v Cádizu a na Kanárských ostrovech, zejména na Tenerife nebo Gran Canarii.

Procesí, ze kterého jde strach

Během celého velikonočního týdne (Semana Santa) probíhají každý den nejrůznější procesí „kajícníků“ po celé zemi, každé město či vesnice má své vlastní farní bratrství. Účastnit se průvodu je velkou ctí, členové bratrstva čekají na zařazení do jeho čela i několik let. Účastníci procesí vás možná lehce vyděsí – oblečení jsou do speciálních kostýmů s dlouhým pláštěm a vysokou kuželovitou čepicí zakrývající celý obličej a v rukou drží svíce. Procesí tak má strašidelnou a dramatickou atmosféru. 

Každý průvod s sebou nese těžký, nazdobený oltář s Ježíšem Kristem, Pannou Marií a nějakým biblickým výjevem. Oltáře jsou opravdu obrovské a nese je několik nosičů. Oslavy vrcholí na Velký pátek, kdy je na ulicích opravdu rušno, a celý týden je zakončen Velikonoční nedělí (Velikonoční pondělí se ve Španělsku neslaví). Chcete-li si odnést zážitek se vším všudy, vypravte se do Sevilly, kde jsou na náměstích dokonce tribuny, abyste dobře viděli. Velikonoční procesí každoročně paralyzuje celé město po celý týden až do Velikonoční neděle. 

Během procesí jsou ulice vydlážděny květinami a aromatickými bylinami, které dodávají oslavám zvláštní atmosféru. Lidé hlasitě aplaudují a zpívají tradiční náboženské písně, zatímco procesí procházejí ulicemi. Jedná se o velmi dojemnou a emotivní událost, která vás ohromí svou honosností.

  

Španělská gastronomie o Velikonocích

Kromě náboženských ceremonií jsou Velikonoce ve Španělsku spojeny také s tradičními pokrmy a slavnostními hostinami. Během svátků jsou obchody obvykle zavřené, otevřené jsou však pekárny a restaurace, které praskají ve švech. V restauracích se podává solená treska, jedním z typických jídel je také „torrijas“, což jsou plátky chleba namočené v mléce, smažené a posypané skořicí a cukrem. Důležitou symbolickou roli má také sladké pečivo, podobně jako u nás beránek a mazanec. Ve Španělsku jsou to „rosquillas“ – sladké věnečky ochucené anýzem nebo limetkou, dále postní koblížky („buňuelos de cuaresma“), nadmíru sladké marcipánové „kosti světce“ („huesos de santo“) nebo velikonoční pletenec („roscon de pascuas“), do kterého jsou vtlačená natvrdo uvařená vejce a uvnitř najdete figurku Marie, Josefa nebo Ježíše.

 

Ve Španělsku se Velikonoce slaví s vážností a vášní, která je nakažlivá. Pro každého, kdo má rád kombinaci náboženských tradic, umění a gastronomie, jsou španělské Velikonoce nepochybně nezapomenutelným zážitkem. Pokud jsme vás přesvědčili k návštěvě, nezapomeňte si před svou cestou vyměnit eura v jedné z poboček Tourist Centrahotovost se vám bude během velikonočních oslav více než hodit! A pokud byste rádi svátky strávili v jiné evropské zemi, máme pro vás tipy také na Polsko, Německo, Anglii nebo Itálii!

 

Mohlo by Vás zajímat