Reportáž: Thajsko s dětmi a bez cestovky

Už dávno neplatí mýtus, že do Thajska se létá bez dětí. Naše kolegyně Míša ve své reportáži potvrzuje, že Thajsko je skvělou destinací pro celou rodinu, i když vyrazíte bez cestovní kanceláře. Je cenově dostupné, bezpečné a vydat za dobrodružstvím se můžete takřka kdykoli – díky stálému klimatu má zdejší moře pořád kolem 28 stupňů.

Naše dovolená v Thajsku se dvěma prcky

Často slýchám od jiných rodičů ve svém okolí, že „přece nepoletíme 11 hodin letadlem s malými dětmi, to by nevydržely“. A pak sednou do auta a jedou 11 hodin na Jadran, s dětmi upoutanými v sedačkách. My jsme se dlouhého letu nebáli a vydali jsme se do Thajska s 3letou dcerou a 6letým synem. Letecké společnosti jsou dnes na cestování s malými dětmi připravené a pomohou vám je během letu zabavit – v letadle nám půjčili deky, sluchátka k video přehrávači, a tak jsme koukali na pohádky, dokonce nám půjčili i nějaké hračky a omalovánky. Společně s naším tabletem, dalšími hračkami a občasnými procházkami uličkou jsme let s jedním přestupem zvládli bez větších potíží. Mimochodem, na přestupu nám na letišti v Dubaji pro dceru půjčili kočárek, v němž během čekání usnula.

      

Na co myslet před odletem

Chápu obavy ostatních rodičů, aby děti v Thajsku neonemocněly a nedej bože nemusely do nemocnice. Proto doporučuji se co nejlépe vybavit předem – mějte kvalitní zdravotní pojištění a očkování. My jsme se nechali očkovat proti žloutence A+B a břišnímu tyfu. Na cestu jsme si taky dostatečně vybavili lékárničku „pro strýčka příhodu“, ale jak se ukázalo, v thajských městech jsou lékárny dobře dostupné a z doslechu vím, že i nemocnice jsou na vysoké úrovni. Doporučuji pak na místě pít pouze balenou vodu. Dobrým tipem je také mít s sebou vytištěné papíry přeložené do thajštiny, kam si napíšete všechny důležité zdravotní (i jiné) údaje – například pokud má vaše dítě nějakou alergii nebo prodělalo nějaké onemocnění, úraz apod. Ve větších městech se mluví anglicky, ale samozřejmě občas narazíte na někoho, kdo vám nerozumí. Google překladač byl u nás na denním režimu!

    

Kde jsme bydleli

Letěli jsme do Bangkoku a pouze tam jsme měli předem rezervované ubytování přes Booking.com. Tři noci jsme pobývali v centru města v hotelu s bazénem, což bylo ideální, protože děti se mohly po celodenním objevování města vydovádět a my relaxovat a vše důležité pro aklimatizaci jsme měli na dosah. Pak už jsme improvizovali a dalších 14 dní jsme si plánovali podle sebe a momentální nálady – nechtěli jsme si rezervovat ubytování předem právě pro případ nějaké nemoci nebo prostě proto, že by se nám na dané místo zrovna nechtělo. 

Všude perfektně fungoval internet a rezervace přes Booking nebo Airbnb. Třeba na ostrově Ko Samui jsme zvolili apartmán přímo na pláži, kde si děti pořád hrály na písku, a my si užívali pohodičku a nádherné výhledy. Během celé dovolené jsme kombinovali hotely a apartmány, mimochodem jedna noc nás vyšla v přepočtu kolem 150-200 Kč. V Thajsku je opravdu levno. Zkrátka s trochou flexibility a otevřenou myslí tu můžete zažít nezapomenutelnou rodinnou dovolenou i bez organizace cestovkou. 

    

  

Kde jsme jedli

Thajská kuchyně je jedním slovem úžasná a i s dětmi jsme si ji mohli plně vychutnat. Kromě tradičních trhů, kde jsme si kupovali čerstvé ovoce a jednoduché streetfoodové pokrmy jako pad thai, jsme často zavítali do restaurací, kde nabízejí i méně kořeněná jídla, která vyhovovala dětem. Hodně thajských restaurací vaří evropská jídla, takže pokud jsou vaše děti vybíravé, určitě nebudou trpět hlady. Běžně se v nabídce objevují smažená rýže, kuřecí špízy nebo nudlové polévky. Velkým bonusem opět byly ceny. Například večerní menu složené z kokosové polévky, nudlí pad thai a rýžových taštiček nás vyšlo v přepočtu na 30 Kč.

Zásadním objevem pro nás byly večerky 7-eleven, kde jsme často nakupovali i naše „evropská jídla“, tedy obzvlášť pro děti. Mimochodem mají tam i mikrovlnky, kde si můžete zakoupené jídlo rovnou ohřát. Spousta lidí se mě ptá, jestli jsme nebáli jíst „na ulici“. Vždycky jsme se předem podívali, jak jídlo vaří, tedy aby prošlo varem před našimi zraky. Nekupovali jsme si už hotová jídla, u nichž jsme neviděli přípravu. A bylo to v pohodě, za dva týdny nás žádné střevní potíže naštěstí nepostihly. Taky jsme ctili známé pravidlo, že jsme si vybírali stánky, kde jedí místní.

Jak jsme nakupovali

Ve větších městech jako Bangkok nebo Chiang Mai najdete velké supermarkety, kde pořídíte vše od dětských plen po kvalitní čerstvé potraviny. V některých apartmánech jsme si pak sami vařili. Na místních trzích jsme si kupovali čerstvé ovoce – mango, ananas nebo kokosovou vodu, kterou si naše děti zamilovaly. Na trzích jsme pak pořídili nějaké suvenýry, hračky a další aktuální potřeby.

    

Jak jsme platili 

V Thajsku se dá běžně platit jak kartou, tak hotovostí, ale doporučuji mít vždy u sebe dostatek hotovosti, zejména na menších trzích nebo při návštěvě odlehlejších oblastí. Ve větších městech, nákupních centrech a větších restauracích jsme platili kartou, ale párkrát se nám stalo, že nám při platbě kartou účtovali poplatek, takže hotovost je jistější volbou. My jsme si před odletem vyměnili peníze (české koruny za thajské bahty) ve směnárně Tourist Centrum, která má thajské bahty v nabídce a měla výhodný kurz. Jinak bankomaty jsou dostupné na každém rohu, ale opět je třeba počítat s poplatkem za výběr. Před cestou si proto raději ověřte, jaké má vaše banka v zahraničí poplatky.

Jak jsme cestovali po Thajsku

Thajsko má dobře rozvinutou síť veřejné dopravy, ale s malými dětmi jsme většinou volili pohodlnější způsob dopravy, jako jsou taxi nebo Grab (místní obdoba Uberu). V Bangkoku jsme si užili i jízdu nadzemním metrem BTS Skytrain, což byl pro děti zážitek samo o sobě. Na delší vzdálenost (z Bangkoku na Ko Samui) jsme zvolili vnitrostátní let. Ceny místních letů jsou přijatelné. Ačkoli je doprava v Thajsku poměrně dost chaotická, místní řidiči jsou na turisty zvyklí a naštěstí jsme se nedostali do žádného nebezpečí. Na ostrově jsme si dokonce půjčili skútr s postranním vozíkem, což děti naprosto nadchlo, ale vydali jsme se na něm radši jen mimo hlavní silnice.

    

Co jsme navštívili

Náš itinerář jsme přizpůsobovali tomu, aby to bavilo děti. Pochopitelně. Thajsko nabízí opravdu mnoho míst, která jsou skvělá i pro děti. V Bangkoku jsme navštívili třeba národní park Lumphini nebo si užili plavbu po řece Chao Phraya a nádherné výhledy na město. V Chiang Mai jsme navštívili sloní rezervaci. Obecně zvířata - sloni nebo volně pobíhající opičky - byla pro děti velkým zážitkem. Další velké zážitky jsme si odvezli z ostrova Ko Samui, kam jsme se přemístili trajektem z Bangkoku. Užívali jsme si tu nádherné pláže, půjčili jsme si kajaky, navštívili obří akvárium s tropickými rybami, nás dospěláky zaujala socha Big Budhy a Budha Secret Garden, zdejší vodopády nebo skalnaté útvary Hin yai a Hin Ta. 

Závěr: Thajsko s dětmi? Ano!

Naše cesta do Thajska byla nezapomenutelným dobrodružstvím a zároveň potvrzením, že cestovat s dětmi do vzdálenějších destinací v Asii nemusí být nemožné. Stačí se předem dobře připravit a naladit. Na příští rok už plánujeme Srí Lanku…

 

Mohlo by Vás zajímat