Vyrazte ven, zlepší vám to náladu i zdraví

Člověk je tvor společenský. A sedět neustále doma, k čemuž nás nutí současná neveselá situace, asi nemůže dlouhodobě vyhovovat nikomu. Přitom psychické zdraví je zcela zásadní pro to, abychom se dokázali poprat s těžkostmi, které nám tato doba připravuje. Proto jsme pro vás nachystali několik tipů na aktivity, které vám pomůžou přijít na jiné myšlenky a najít ztracenou rovnováhu. Máte se na co těšit – i v nouzovém stavu totiž máme spoustu skvělých možností.

„To není země, to je zahrádka!“ Tenhle dnes už klasický filmový výrok můžeme s klidným srdcem podepsat. V ČR totiž najdete doslova přehršel nádherných míst, která rozhodně stojí za to navštívit i v zimním období. A pokud zkusíte místa méně známá nebo třeba nově dostupná, šance, že se nebudete muset prodírat davy, výrazně vzroste.

Například v Plzeňském kraji to může být vyhlídka na Šlovickém vrchu, kamenné útvary na způsob západočeského Stonehenge v polích mezi Srbicemi a Těšovicemi, popř. zřícenina hradu Starý Herštejn, jejíž věž vám nabídne nově upravenou plošinu s nádherným výhledem.        

Nebo zkuste vyrazit do nejvýše položené obce ve Slezsku a zároveň horské osady Rejvic. Leží v nadmořské výšce 750 metrů na náhorní planině mezi městy Jeseník a Zlaté hory. Kromě roubených domků a chalup budete moci obdivovat třeba kostel Jména Panny Marie a zaujme vás jistě i naučná stezka, která vede do středu rozsáhlého rašeliniště.

Současná doba je ale také skvělou příležitostí pro klidné pochůzky a vychutnávání krás českých měst. Zřejmě ještě nikdy nebylo v zimě tak málo lidí v Praze, což platí třeba i pro Český Krumlov a další unikátní místa.

Seznamte se s běžkami

Po dlouhé době se u nás letos v zimě i v nízkých polohách objevil trvalejší sníh. Bílá krajina potěšila kromě romantiků také sportovce a toho by byla škoda nevyužít. Na sjezdovky sice zatím nemůžeme (a model, kdy lidé obsadili některé horské kopce, místo lanovky jezdí nahoru opakovaně auty, zanechávají po sobě nepořádek a ohrožují okolní přírodu, opravdu nedoporučujeme), ale je to skvělá příležitost pro využití běžeckých lyží, popř. pro to, se s nimi seznámit a objevovat krásu tohoto sportu.

Pokud budete vyrážet s dětmi, je důležité věnovat pozornost správnému vybavení a přizpůsobit tomu náročnost tratě. Kam je můžete vzít bez obav z toho, že byste jim běžky znechutili?

  • Projížďka Babiččiným údolím na Kladském pomezí

Trasa, která začíná u vstupu do Bažantnice v České Skalici, měří 5 km a vede vesměs rovinatým terénem. Čeká vás tedy např. Ratibořický zámek, slavné Bělidlo či Viktorčin splav.

  • Čertovo břemeno v České Sibiři

Zdejší systém lyžařských tras pro běh na lyžích nabízí až osmdesát pět kilometrů stop, které mají mírně zvlněný profil.

  • Lipno

Místní skiareál se na základě současné situace rozhodl všechny zasněžené sjezdovky, které měly původně sloužit ke sjezdovému a lyžování a také snowbordování, nabídnout běžkařům či skialpinistům.

  • Orlické Záhoří

Orlické Záhoří na Rychnovsku se pyšní nejdelším osvětleným běžkařským okruhem v ČR, jeho délka je 4,5 kilometru. A k tomu je parkování i vstup na něj úplně zdarma.

Nejen lyže

Jestliže běžkám zrovna nefandíte, nevadí. Náladu vám určitě zvednou i „obyčejné“ pěší výlety, o kterých jsme už mluvili. Ale pokud byste je chtěli posunout na ještě vyšší úroveň, půjčte si sněžnice (půjčovny najdete prakticky po celé zemi) a vyrazte na hory. A věřte, že to stojí za to. Pro úplnost – půjčit si samozřejmě můžete i sáňky nebo třeba boby. K tomu jeden tip: Zkuste sáňkařskou cestu z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní, která je dlouhá 3,5 kilometru s převýšením 560 metrů.  

I venku to může být napínavé

Čím dál víc jsou u nás oblíbené venkovní rodinné hry, založené na tzv. questech čili pátračkách. Spočívají v tom, že podle indicií společně hledáte určité artefakty, které jsou propojené s nějakým tématem či příběhem. Potřebujete k tomu chytrý mobil, schopnost neotřelého přemýšlení a vynalézavost. Takže například v pražských ulicích si můžete zahrát Záhadu hlavolamu, kdy budete pátrat po předmětech spojených se slavnou stínadelskou trilogií, a dokonce soutěžit o ceny. V Olomouci zase venkovní únikovou hru, jejímž cílem je dostat se pomocí řešení šifer a hádanek do cíle. Informace o těchto zábavných aktivitách najdete na internetu, například na portálu Kudyznudy.cz nebo do vyhledávače zadejte „pátrací hry“.   

------------------------------------

Máte rádi delší „projekty“?

Už jste slyšeli o Cestě Českem? Je to aktivita, za níž stojí parta nadšenců a která vám nabízí možnost vydat se na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Na příslušném webu najdete veškeré potřebné údaje včetně kilometráže jednotlivých úseků, natrasované mapy nebo tipy, jak začít, ap. A čerstvé informace o aktuálním stavu cest, tipy na přespání či rady, kde si zajistit vodu, pak můžete čerpat z facebookového profilu projektu.

Mohlo by Vás zajímat