Byť je současná doba mimořádně nejistá a plná zvratů, v tuto chvíli to vypadá, že bychom si letos mohli dovolenou v tolik oblíbeném Chorvatsku užít zase naplno. A přispět by k tomu měly i některé zajímavé novinky.
Důvodem pro optimismus je především fakt, že díky významnému ústupu pandemie covid-19 na evropském kontinentu chorvatská vláda zrušila na začátku dubna veškerá dosavadní omezení. Při překročení hranic tedy už nebudeme muset předkládat digitální certifikáty EU Covid, certifikáty prokazující očkování, negativní výsledek testu ani doklad o prodělání covidu-19.
Zrušena byla i povinnost vyplňovat internetový formulář „Enter Croatia“, otevírací doby restaurací, barů a klubů jsou znova bez omezení a ve vnitřních veřejných prostorách už není nutné nosit roušky (kromě ordinací lékařů a zdravotnických zařízení).
Jak ale ukazují statistiky Chorvatského turistického sdružení, Češi si dokázali užít už loňskou dovolenou. Počet jejich přenocování v Chorvatsku totiž dosáhl celých 97 procent rekordního roku 2019. Například během obvykle nejsilnějšího srpna se v zemi rekreovalo čtvrt milionů Čechů, což ve srovnání s úspěšnou předcovidovou sezonou 2019 znamenalo dokonce šestiprocentní nárůst. Celkem jich vloni do země dorazilo 775 tisíc. A letos představitelé sdružení očekávají ještě lepší výsledky.
Nová letecká linka, otevřený most Pelješac
Připomeňme si proto některé důležité údaje, které budou pro zorganizování úspěšné dovolené v téhle jadranské zemi naprosto zásadní. Předně, jak už jsme o tom psali v řadě předešlých článků, do Chorvatska se dostanete nejenom vozem, ale vcelku pohodlně také autobusem či vlakem. A ti, kteří budou chtít cestu zvládnout rychleji, možná přivítají plánovanou novinku: od 11. června do konce září by mezi Prahou a Splitem měla být v provozu letecká linka. V této souvislosti zmiňme ještě jednu změnu: Na začátku léta by měl být také slavnostně otevřen most Pelješac, který má propojit dvě části Chorvatska, oddělené od sebe pásem bosenského území.
Pokud pojedete autem, nezapomeňte si pořídit tzv. ENC krabičku, která vám významně zpříjemní cestu. Usnadní totiž průjezd mýtnicemi na chorvatských dálnicích, takže nebudete muset stát s dalšími turisty ve frontách před mýtnými branami. Také si včas zajistěte dálniční známky.
Kuny nakupte už v ČR
Důležité samozřejmě bude vzít si sebou dostatek tamní měny, tedy chorvatských kun. Budete je určitě potřebovat v malých obchodech, soukromém apartmánu či na trzích. Kuny je dobré nakoupit už v ČR, například na některé z poboček Tourist Centra, kurz v Chorvatsku bývá méně výhodný. Pokud budete přece jen nuceni měnit na místě, dejte si pozor na kurz a poplatky. Nejprve si zjistěte podmínky ve směnárnách a bankách ve svém okolí, směna v hotelech je obvykle nevýhodná.
Pokud to jde, doporučujeme vám platit kartou, její používání je v Chorvatsku rozšířené podobně jako u nás. Co se týká bankomatů, jejich síť je v zemi na Jadranu možná ještě hustší než u nás, obvykle na ně narazíte i ve větších vesnicích. V této souvislosti je vhodné upozornit na další důležitou změnu, kterou jste možná ještě nezaregistrovali: chorvatské kuny budou postupně ustupovat euru. K 1. lednu 2023 se totiž Chorvatsko stane členem Eurozóny.
Jak neutrácet zbytečně
Téma, které každého turistu jistě mimořádně zajímá: ceny. Ty jsou v Chorvatsku oproti ČR průměrně zhruba o pětinu vyšší. Kurz kuny vůči koruně se v současnosti pohybuje okolo úrovně 3,20. Obecně platí, že pokud během dovolené nechcete sahat zbytečně hluboko do kapsy, je vhodné nakupovat v supermarketu. Ceny jsou tam podobné jako u nás, popř. mírně vyšší. A pokud zatoužíte po návštěvě restaurace, je jasné, že na frekventovaných a exkluzivních místech zaplatíte výrazně víc. A nejvíc se „prohnete“ v à la carte restauracích luxusních hotelů.
V příštích dnech se budeme problematice dovolené v Chorvatsku věnovat podrobněji, tak abyste si i díky nám pobyt užili co nejvíc.