Vydařená dovolená začíná už včasným získáním zahraniční měny. Na co byste při tom určitě neměli zapomenout?
Připravili jsme pro vás několik pravidel, která je dobré mít při směně valut na paměti. Tak abyste zbytečně nezažili nějakou nepříjemnost ještě před samotným odjezdem na vysněnou dovolenou. Co vám tedy doporučujeme?
1. Ujistěte se, že víte, za kolik kupujete a prodáváte
Směnárna, u které si vyměňujete peníze, by vám měla poskytnout srozumitelné a dobře čitelné měnové lístky. Tak abyste přesně věděli, za kolik valuty kupujete nebo prodáváte. Pokud měníte české koruny, sledujte kolonku valuty prodej.
2. Porovnejte více směnáren
Před samotným výběrem je dobré si zjistit, kde vám nabídnou nejvýhodnější kurz, zda vám nebudou účtovat žádné poplatky, popř. poskytnou i další služby. Například směnárna Tourist Centrum vám jako jediná v ČR zajistí i tzv. prekluzní měny, tedy ty, kterými už v dané zemi platit nelze. Jako jsou například marky, šilinky či franky.
3. Nezapomeňte uschovat předpisový doklad o transakci
Současně s penězi byste při výměně měli ve směnárně dostat i doklad o transakci, tak jak požaduje zákon o směnárenské činnosti. Ten musí obsahovat důležité údaje, jako je název provozovatele, otevírací doba provozovny, adresa, označení měny, kurz, částka a datum a čas provedení směnárenského obchodu. Ale nejen to, je na něm rovněž informace o vašich právech, například na odstoupení, kam podat stížnost apod.
4. Reklamaci udělejte pokud možno okamžitě…
Nezdá se vám některá z vyměněných bankovek? Pak svou pochybnost musíte vyjádřit ještě dřív, než odstoupíte od okénka ve směnárně, pak už možná budete mít s reklamací smůlu. V každém případě se může jednat o různé druhy bankovek stejné hodnoty, jak to v některých měnách bývá, nikoli o padělek.
5. … a od transakce odstupte do tří hodin
Možná jste chvíli po výměně peněz zjistili, že váš zájezd byl zrušen. Nezoufejte. Pokud přijdete do tří hodin od nákupu valut na stejnou pobočku, kde jste je pořídili, ta je vám podle zákona o směnárenské činnosti povinna vzít zpět a vyplatit vám koruny nebo měnu, kterou jste při transakci použili. A to až do částky 1000 eur, popř. jejího ekvivalentu v jiné měně. Případně vám směnárna může vyplatit pouze rozdíl mezi kurzem, který jste u ní dostali, a kurzem, který vám nabízí jiný provozovatel směnárny, pokud je pro vás tento kurz výhodnější.
6. Chtějte i bankovky nižší hodnoty. Ale ne na ulici.
Pokud budete mít při svém zahraničním pobytu k dispozici pouze bankovky vysoké nominální hodnoty, nemalé problémy vám může způsobit nemožnost si je rozměnit nebo jimi třeba i zaplatit. Proto si při směně vždy řekněte i o bankovky nižší hodnoty. Ale pozor, raději se vyhněte pouličním „obchodníkům“. Kromě krádeže dokladů či peněženky vám totiž hrozí i směna falešných peněz.