Pokud milujete hory, ale netroufáte si na horolezecké výstupy, jsou ferraty skvělým kompromisem. Díky zajištěným cestám v terénu můžete zdolávat obtížnější úseky, aniž byste s sebou tahali lezecké vybavení. Stejně jako lezecké úseky, i ferraty se označují podle stupně obtížnosti. Někde písmeny, jinde barvou. Odměnou za to, že se na ferraty vydáte, jsou skvělé výhledy. Vyzkoušejte to!
Ferrat je po celé Evropě nespočet. Ale přípravu si můžete udělat ještě doma – ať už přímo ve městě, nebo v krásné přírodě. Mezi ojedinělé městské ferraty (a to nejen z tuzemského, ale i evropského pohledu) patří Pastýřská stěna v Děčíně. Na jedné skále tu najdete šestnáctku pestrých tras s délkou od 150 do 170 metrů, což vám umožní se příjemným způsobem seznámit s ferratami.
Ale v Česku najdete i další krásné ferratové areály. Třeba Vodní brána u Semil nabízí tři trasy různých obtížností, které vedou údolím řeky Jizery. Na Moravě zase můžete ferraty okusit v srdci Moravského krasu ve Velké Dohodě. Celkem tu mají pět zajištěných cest (dohromady 511 metrů) od těch nejjednodušších až po obtížnější s převisem, které poodhalí vaše možnosti při cestě za zahraničním dobrodružstvím. A jestli si na ferraty netroufáte sami, ve všech zmíněných lokalitách můžete absolvovat i kurz ferratového lezení s instruktorem.
Jakmile budete mít natrénováno, měli byste za ferratami vyrazit i do rakouských, švýcarských či italských Alp. Jako země hor se nabízí i Slovensko, bohužel u východních sousedů se ferraty rodí zvolna a pomalu. Ta první, na Martinské holi, vznikla teprve před sedmi lety.
To alpské země jsou na tom výrazně lépe. Kde to stojí za vyzkoušení?
Rakousko
Opravdový ráj pro všechny ferratisty, kteří se tady mohou doslova přebírat stovkami tras různých obtížností. Je tu vůbec nejvíc sportovních ferrat, vyžadujících trochu síly a fyzické zdatnosti, ale samozřejmě objevíte i pohodové cesty k fantastickým výhledům, které jsou vhodné pro začátečníky.
Krásným horským terénem vede třeba zážitková cesta Gamsänger Steig v masivu Wilder Kaiser, po níž vystoupáte až na Elmauer Halt (2344 metrů), nejvyšší vrchol Kaisergebirge. O fous náročnější ferrata je pak Kaiserschützen Klettersteig. Vůbec nejobtížnější na světě je prý Bürgeralm-Panorama-Klettersteig, ale skvěle si užijete i na středně obtížných ferratách Zugspitz Arena nebo Dachstein Super Ferrata.
Švýcarsko
K nejoblíbenějším švýcarským ferratám patří Tälli Klettersteig, Fürenwand-Klettersteig nebo Jegisteig. Nižší obtížnost, ale opět parádní panoramata, to si užijete v Jungfrauregionu – zajištěnými cestami se můžete vydat k chatám Dossenhütte, Schreckhornhütte nebo Osteghütte, případně na vrcholy Schwarzhorn a Rotstock.
Itálie
Dolomity nabízejí spoustu visutých mostů i železných stoupaček, takže si připravte velkou zásobu obdivných výkřiků „ach“ a „och“. Vydat se můžete třeba na trasu Sentiero de Luca, kterou vám slušně okoření rovněž dlouhé skalní tunely. Nádherný výhled jako sladkou odměnu za své zdolání zase poskytne ferrata Rocca Senghi, která vede kolmou stěnou vzhůru, ale zvládnou ji i méně zkušení dobrodruzi.
- Nejdříve do Tourist Centra
Nalákali jsme vás? Pokud si už plánujete, že vyrazíte za ferratami do zahraničí, vložte si jako první položku do itineráře cestu do některé z poboček Tourist Centra. Najdete jich více než stovku po celé republice a nejenže si v nich můžete vyměnit peníze, ale zároveň zajistit také potřebné dálniční známky.