Když chcete opravdu dobře poznat cizí zemi, je nejlepší vydat se za zdi hotelových resortů, které působí spíše jako izolovaná turistická ghetta. Toulejte se křivolakými uličkami, pozorujte usedlíky při každodenních hovorech a pochůzkách, prohlédněte si památky, nasávejte běžný život a hlavně – ochutnávejte místní jídla. Je přitom jedno, jestli budete jíst v restauracích, nebo na ulici.
V každém koutě světa mají lidé jiné chutě, takže pokrmy, na které jsou hrdí, vám o jejich zemi prozradí mnohem více, než se dočtete v nejrůznějších průvodcích. Podívejte se, jaké lahůdky byste rozhodně měli ochutnat v několika destinacích, kam rádi vyrážíte na dovolenou či na výlety za poznáním.
Turecko
Jistě, dejte si kebab, ale začněte pořádnou snídaní. A turecké snídaně opravdu jsou pořádné – musí být velmi pestré, a zahrnují proto od všeho něco. Na stole tak bývají rajčata zalitá olivovým olejem, papriky, okurky, různé druhy oliv, různé druhy sýrů, med, džem, vejce, ovčí salám, smetana, chalva a jiné sladkosti… Čím více, tím lépe – množství se neděste. Do misek s jednotlivými pokrmy se pak namáčí bílý chléb, na který se nic nemaže. A k tomu všemu samozřejmě silný turecký čaj.
Řecko
Určitě znáte musaku, gyros nebo tzatziki. Ale Řekové mají v rukávu i další kulinářské trumfy – dát si můžete třeba stifado, což je řecký guláš z dušeného králičího nebo hovězího masa s hromadou malých cibulek, kořením, rajčaty, medem a červeným vínem. Fantastické je také kleftiko, což je pečené jehněčí maso se zeleninou, servírované v pergamenovém papíru.
Spojené arabské emiráty
Takřka na každém rohu v Emirátech narazíte na shawarmu. Je to levný, ale výtečný pokrm z kuřecího a jehněčího masa opečeného na grilu a nakrájeného v úzkých proužcích do pita chleba. Navrch dostanete rajčata, salát a dresink.
Polsko
Polévka z kysaného i čerstvého zelí, zvaná bigos, vás prohřeje a zasytí. Poláci svůj bigos milují a vy budete taky – kromě zelí je v něm i klobása, uzená slanina či tři druhy masa (je jedno, zda zvolíte kuřecí, krůtí, králičí nebo třeba hovězí, zato ale musí být masa opravdu hodně), dochucuje se rajčatovým protlakem a nálevem ze zelí. Polévka bývá tak vydatná, že vám vystačí jako hlavní chod.
Velká Británie
Dezert na závěr jsme si vypůjčili od Angličanů – křupavý rebarborový crumble, tedy pečený koláč z rebarbory a drobenky. A nabízíme vám i recept: Nejdříve dáte asi 400 g nakrájené a opláchnuté rebarbory do hluboké zapékací mísy, posypete třtinovým cukrem a promnete rukama, pak si připravíte drobenku z hladké mouky, másla, moučkového cukru a nastrouhané citronové kůry, kterou pak zasypete rebarboru. Zapékací mísou několikrát zatřesete, aby se drobenka dostala až ke dnu, ve vyhřáté troubě pak půl hodiny pečete na 190 stupňů Celsia. Koláč se servíruje teplý, ideálně ještě doplněný o vanilkovou zmrzlinu nebo kopeček zakysané smetany.
Abyste si ale mohli svou cestu opravdu užít, mějte u sebe vždy dostatečnou hotovost v příslušné měně. Vyměnit si ji můžete na 57 pobočkách společnosti Tourist Centrum po celé republice – přehled všech 44 dostupných měn najdete zde.