Při manipulaci s penězi doma i v zahraničí si musíte vždy dávat dobrý pozor na padělky. České bankovky a mince sice znáte – navíc je jejich používání dlouhodobě velmi bezpečné, neboť počet padělků postupem času klesá –, ale v případě zahraničních měn určité riziko hrozí. Padělky za našimi hranicemi bývají nebezpečné, protože tamní pachatelé často používají klasické tiskařské techniky.
Abyste se alespoň částečně vyhnuli problémům s padělky, je dobré spolehnout se na bezpečnou výměnu valut v některé ze 70 poboček společnosti Tourist Centrum po celé republice. Přímo na místě pak musíte být obezřetní a ideálně si ještě před cestou prostudovat ochranné prvky bankovek v zemích, do kterých se chystáte.
Co ale dělat, když máte podezření, že se vám dostala do ruky falešná bankovka v Česku? Především máte vždy právo peníze odmítnout. Pokud objevíte podezřelou bankovku až v peněžence, rozhodně s ní neplaťte, protože je to trestné.
Místo do obchodu s ní tedy zamiřte na policii a ta ji předá ČNB, která pravost ověří. Jestliže je bankovka či mince pravá, dostanete ji zpět. Když však půjde o padělek, přijdete o ni bez náhrady.
Jak ověřit pravost bankovky?
Papír. Bankovní papír je specifický na omak, bankovky nejsou hladké. Vždy si je proto pořádně osahejte. Zkuste pocit z papíru v případě podezření porovnat s jinou bankovkou v peněžence.
Ochranné prvky. Na pravých bankovkách je vodoznak a soutisková značka, takže se při pohledu proti světlu objeví v kolečku označení „ČR“. Na ochranném proužku je patrný mikrotext, navíc proužek u novějších bankovek mění barvu. Dalším ochranným prvkem je nominální hodnota bankovky, která se objeví po sklopení vpravo dole pod vyobrazenou osobností.
Příprava. Nenechte se zaskočit a důkladně si prohlédněte bankovky na stránkách České národní banky, kde je do detailů vysvětleno, jak peníze kontrolovat. ČNB má navíc i mobilní aplikaci České peníze, která je dostupná pro zařízení se systémy iOS a Android. Díky ní nemusíte pátrat v paměti, abyste zjistili, jak vypadá pravá bankovka.