Bazilika svatého Petra ve Vatikánu, římské Koloseum, aténská Akropolis či Eiffelova věž. Monumenty, které právem patří k těm nejoblíbenějším a také nejnavštěvovanějším v Evropě. Pravděpodobně jste je už také viděli na vlastní oči. Pokud vás ale lákají ne tak okoukaná, a přitom neméně zajímavá místa, čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik tipů na pozoruhodné stavby, které patří na starém kontinentu k těm nejstarším.
Zábavní park Dyrehavsbakken
Leckoho možná překvapí, že zábavní parky vznikaly už před stoletími. Ten úplně nejstarší, a to nejen v Evropě, ale údajně na celém světě, se nachází už od roku 1583 v Dánsku. A nejpozoruhodnější je, že stále funguje.
Za jeho vznikem byl objev přírodního pramene v obrovském lesním parku severně od Kodaně, který lákal davy obyvatel. Mnozí totiž věřili, že má léčivé účinky. Davy lidí, kteří se na místě začali scházet, lákaly i mnohé kejklíře, umělce a obchodníky. A díky jejich přítomnosti postupně vznikaly zábavní parky, jaké známe dnes.
Dánský „Bakken“, jak zní jeho zkrácené označení, nabízí na rozloze 75 000 m2 přes 30 atrakcí pro celou rodinu. Kromě několika horských drah se můžete těšit třeba i na kabaretní či zvířecí show, cirkus nebo zábavné maskoty, kteří pobíhají po parku.
Newgrange, stavba z pravěku
Tenhle podivuhodný objekt, který se nachází v Irsku, vznikl podle vědců zhruba 3200 let př. n. l. Pochází tedy z období pravěku a je o 600 let starší než egyptské pyramidy. Je i proto označován za nejstarší architektonický div světa. Přitom dodnes není jasné, k jakému účelu prostor, který zvenku připomíná obří bochník chleba, vlastně sloužil. Jeho kruhový půdorys má průměr 76 metrů, je mírně zapuštěný do země, a disponuje dokonce podezdívkou.
A to nejlepší na konec: Newgrange je zcela v pořádku, a pokud se rozhodnete ho navštívit, můžete se podívat i dovnitř. Tedy mohli byste to udělat za normální situace. V tuto chvíli to bohužel neplatí, na webu centra totiž najdete oznámení, že se v současnosti potýká s nedostatečnou kapacitou, takže prohlédnout si lze pouze exteriéry. Věřme ale, že se to brzo změní. Pak se na místo budete moci vypravit například autobusem z Dublinu z hlavního nádraží. Cesta s jedním přestupem trvá něco málo přes hodinu.
Most Pont du Gard
Nejstarší most na světě Pont du Gard najdete ve Francii. Byl dokončený asi 1800 let př. n. l. a vlastně jde o 300metrový nadzemní úsek jednoho z největších starořímských akvaduktů, který původně měřil kolem 50 kilometrů. Přiváděl vodu z pramene poblíž Uzes, což je v současnosti městečko s 8000 obyvateli, do římského města tehdy označovaného Nemausus. Dnes je to Nîmes se 150 000 obyvateli. Jednou z mnoha zajímavostí je, že na stavbu mostu nebyla použita žádná malta – kamenné bloky jsou k sobě přichycené kovovými skobami.
Pokud vás Pont du Gard zaujal, neváhejte ho navštívit. Po jeho spodní úrovni je dodnes možné se procházet.
Jeskyně Theopetra
Plánujete dovolenou v Řecku? Pak určitě zvažte, jestli do itineráře cesty nezařadit také návštěvu Theopetry. Řečtí archeologové totiž v téhle nevšední jeskyni u města Kalambaka objevili kamennou zeď, kterou považují za svého druhu nejstarší v zemi a možná i na světě. Její stáří se odhaduje na neuvěřitelných 23 000 let a má se za to, že chránila své obyvatele před zimou poslední doby ledové.
Hřbitovní kostel Panny Marie
I Česko se ovšem má čím pochlubit. Například poblíž Broumova stojí jedna z nejstarších dřevěných staveb v Evropě, kostelík Panny Marie. Vznikl už v roce 1177 a je to tzv. sakrální stavba, která slouží k náboženským nebo rituálním úkonům.
Kromě svého stáří je kostel výjimečný také technikou stavby. Nenajdete v něm jediný hřebík, ale hrázděnou konstrukci z mohutných dubových trámů. Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, a podle znalců je to dokonalé tesařské dílo, které přečkalo staletí.