Letošním hitem je Albánie, neobjevený klenot Balkánu

Všechny cesty​ vedou letos do Albánie! Tato balkánská země s bohatou historií, překrásnou přírodou a plážemi, která byla historicky přehlížena, se dnes stává jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Evropě.

Přírodní krása a rozmanitost

Albánie je zemí s jedinečnou přírodní krásou – od bílých písečných pláží na Jadranském a Jónském pobřeží až po impozantní hory ve vnitrozemí. Na své si tu přijdou jak dobrodruzi cestující na vlastní pěst, tak rodiny s dětmi přilétající s cestovní kanceláří. Albánie prožívá turistický boom, na pobřeží se staví jeden hotel vedle druhého, zvyšuje se úroveň služeb a Albánci si pomalu zvykají na to, že se stávají smělou konkurencí Chorvatsku.

Turisty lákají zdejší pláže, které jsou na rozdíl od Chorvatska většinou písečné, ale také přírodní krása ve vnitrozemí, díky níž je Albánie považována za balkánský skvost. Za návštěvu stojí národní park Llogara, který nabízí nádherné výhledy na Albánskou riviéru, nebo jezero Ohrid, které země sdílí s Makedonií a je jedním z nejstarších a nejhlubších jezer v Evropě. Obdivuhodné je také v horách ukryté jezero Komani, které je přímo pastvou pro oči díky své tyrkysové vodě. Pendluje tu trajekt a také výletní lodě, které vás zavezou do odlehlých, jinak nedostupných vesnic. Nezapomenutelným zážitkem pro vás bude řeka Shala, které se přezdívá Thajsko v Albánii.

Bohatá historie a kultura

Albánie je zemí s bohatou historií, která sahá až do starověku. Nachází se tu řada archeologických nalezišť, jako například Butrint, starověké město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Albánská města Berat a Gjirokastër jsou zase známá svými osmanskými architekturami a úzkými dlážděnými uličkami. Turisté přijíždějící s cestovkou nejčastěji míří na sever země k letoviskům Durrës (Drač) a Golem. Drač je druhým největším albánským městem, kde objevíte spousty římských pozůstalostí a památek, například římský amfiteátr. Drač stejně jako hlavní město Tirana s modernizovaným letištěm se stávají dynamickými centry s moderními hotely, restauracemi a kulturními atrakcemi.

Přátelští lidé a pohostinnost

Albánie je známá svou pohostinností a přátelskými lidmi. Turisté bývají až překvapeni vřelým přijetím a ochotou. Albánská kuchyně, která kombinuje středomořské a balkánské vlivy, je dalším lákadlem. Tradiční pokrmy jako byrek, tavë kosi a čerstvé mořské plody dostanete téměř v každé restauraci. 

Rozmach ekoturismu

Albánie klade důraz na udržitelný turismus. Národní parky a chráněné oblasti jsou pečlivě spravovány, aby byla zachována přírodní krása a biologická rozmanitost země. Ekoturismus se stává stále populárnějším způsobem, jak prozkoumat zemi – s možnostmi jako pěší turistika, cykloturistika a ekofarmy. Právě zdejší ekofarmy jsou vyhlášené a jsou častým cílem výletů, kdy si zároveň pochutnáte na místních specialitách.

  

  • Kde najdete ty nejkrásnější pláže

Z České republiky (z Prahy, Brna i Ostravy) se létá do albánské Tirany, odkud je to nejblíže do zmíněného přístavního města Drač, do Golemu a dále na Albánskou riviéru kolem města Vlorë. Zdejší severnější pláže na Jaderském pobřeží jsou dlouhé a písčité. Naopak jižněji od Vlorë u Jónského moře jsou pláže více členité a skalnaté. Říká se, že nejkrásnější pláže objevíte na Albánské riviéře a poloostrově Karaburun. Nádherné pláže ale najdete také na jihu země u měst Ksamil, Himarë a Sarrandë – přezdívá se jím albánský Karibik. Také proto počítejte s vyšší návštěvností i cenami. 

Na co si dát pozor

Albánie je na vzestupu ve všech směrech, zlepšuje se především infrastruktura (nové silnice a dálnice usnadňují cestování po celé zemi), jedno se však Albáncům vytknout nadále musí – a tím je odpadové hospodářství. Albánci nejsou příliš pořádkumilovní, na ulicích se mnohdy válí odpadky, místní lidé je odhazují i na plážích. Čistota v hotelech je však na vysoké úrovni a obavy nejsou na místě, ani co se týká stravování v restauracích. Voda z kohoutku je pitná. Pozor si dejte na silnicích – ať už kvůli „divočejšímu“ stylu řízení místních, tak kvůli zvířatům, která často neváhají opustit pastvu a odpočinout si rovnou uprostřed silnice.

Albánský lek a omezené platby kartou  

Oficiální měnou je albánský lek (ALL). Aktuální kurz (květen 2024) je 1 lek = 0,25 Kč. Jinými slovy ceny v Albánii si vždy dělte čtyřmi, abyste dostali přepočet na české koruny. Téměř všude včetně plážových barů přijímají eura – nazpět vám však vrátí leky. Na co si dejte opravdu pozor, jsou platby kartami. Platby kartou jsou možné většinou jen v hotelech vyšší kategorie, na mnoha místech včetně obchodů a restaurací karty neberou, naopak se téměř všude setkáte s nápisem Cash only! 

Problematické mohou být i výběry z bankomatů, jelikož některé přijímají jen albánské karty. V tomto směru Albánie proti evropským zemím ještě zaostává. Důrazně proto doporučujeme vyměnit si albánské leky ještě před svou cestou – v síti směnáren Tourist Centrum je pro vás jako jedni z mála máme! Vézt s sebou leky je výhodnější než platit na místě eury – přesto vám rádi vyměníme jak leky, tak i eura v jedné z našich poboček po celé ČR.

V Albánii jsou v průměru podobné ceny jako u nás, liší se však podle regionu. V horách bývá levněji, ve vyhlášených přímořských letoviscích jako Himáre je naopak dráž. Turisté aktuálně pobývající v Albánii hlásí ceny hlavních jídel v restauraci (pizza, špagety) 400-700 leků, káva na pláži cca 100 leků, zmrzlina 200 leků (2 eura). Výrazně nižší ceny jsou na tržnicích, kde zakoupíte suvenýry. V každém městě, které má MHD, je jednotná cena jízdenky 40 leků (platí se přímo u výběrčího v autobuse).

Tipy na cestu do Albánie

Ačkoli Albánie není členem Evropské unie, na cestu vám stačí občanský průkaz platný nejméně 3 měsíce (pro členské státy EU umožňuje vstup i bez cestovního pasu). Není třeba vízum (při max. době pobytu 90 dní). Pro pobyt v Albánii nepotřebujete ani žádné očkování. Po celé zemi fungují spolehlivě půjčovny aut – ceny se liší podle regionu, je třeba mít standardní český řidičský průkaz (u vlastního auta také malý techničák). 

 

Mohlo by Vás zajímat